top of page

Şehit Piyade Teğmen Mehmet Kıvık

Şehit kardeşimizi daha yakından tanımak için biyografik romanı olan

'' Oysa Ben Tüm Gökyüzüydüm '' adlı eseri okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

96.jpg

Mehmet Kıvık Biyografi

Şehit P. Tğm. Mehmet Kıvık, 19.06.1994'te İzmir'in Menderes ilçesi Özdere Mahallesi'de doğmuştur. Kenan ve Ayşe Kıvık çiftinin en büyük çocukları olan şehidimiz ; ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Menderes'te tamamlamıştır. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Maliye bölümü ile lisans eğitimine devam etmiş, mezun olduktan sonra yedek subay olarak olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılmıştır. 29 Ocak 2018'te Eğirdir Dağ Komando Okulunda kursiyer olarak vatani hizmete başlayan şehidimiz 26 Nisan 2018`de Asteğmen rütbesiyle ilk görev yeri olan Bingöl 49.Komando Tugayına takım komutanı olarak görevlendirilmiştir. 49.Komando Tugayında hizmetine devam ederken 4.Temel Subay Eğitimine katılmış ve Eğirdir Dağ Komando Okulunda aldığı ikinci eğitimle muvazzaf subay olarak 2019 yılı itibariyle ebediyen Türk Silahlı Kuvvetlerinin saflarına katılmıştır. Temel Subay Eğitimini tamamlamasına müteakip teğmen rütbesiyle kıta görevi için 2.Hudut Tugayı Çukurca /Hakkari emrine atanmıştır. Pençe Kaplan ve Yıldırım Harekatlarında gösterdiği kahramanlık ve üstün gayretlerle Türk sınırının yılmaz bekçilerinden olan şehidimiz 26.04.2021 tarihinde Nirvaseytü Üs Bölgesinde gerçekleştirilen arazi taraması faaliyetinde araziye tuzaklanan bir EYP'nin infilak ettirilmesiyle şehadete ermiştir. Naaşı memleketi İzmir'e gönderilmiş, Özdere Orta Mahalle Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Şehidimiz aynı zamanda sıkı bir İzmir ve Bandırmaspor aşığıdır.

Oysa Ben Tüm Gökyüzüydüm

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
55.jpg

Askerlik Yaşamı

Şehidimiz 2018 Ocak ayında Komando Asteğmen ( Yedek Subay ) olarak askerlik vazifesini yapmak üzere Eğirdir Dağ Komando Okuluna ( 370.Dönem) katılmıştır. Askerlik süresinin bitimine iki ay kala muvazzaf subay olmaya hak kazanmış ve görev yaptığı Bingöl 49.Komando Tugayından '' Temel Subaylık Eğitimi '' almak için Eğirdir Dağ Komando Okuluna tekrar gelmiştir.

65.jpg
55.jpg
55.jpg

2019 Nisan ayında 4.Dönem Subay Temel Kursunu başarıyla tamamlayan şehidimiz kılıç kuşanmış ve 2.Hudut Tugayına atanmıştır.

Çukurca'da Atılganlar Özel Harekat Takım Komutanlığı ve Bölük Komutan Vekilliği görevlerini yürütmüştür.

Şehadeti

2021 Nisan ayında , Kuzey Irak'taki görev süresinin bitimine 2 ay kala Pençe Kaplan Harekatında Nirvaseytü Bölgesinde araziye döşenen bir EYP'nin infilak ettirilmesi sonucu şehit düşmüş ve memleketi İzmir'de toprağa verilmiştir.

72.jpg
bottom of page